To, že se potýkají s nízkým sebevědomím, přiznávají obvykle hlavně ženy. Ale ani u mužů to není automaticky dáno. A když mu chybí, trápí se nejen on, ale i okolí.
Sebeúcta hraje ve vztazích velkou roli: právě ona je totiž určujícím faktorem nejen toho, jak a jak moc máme rádi sami sebe, jak se k sobě chováme a jestli máme důvěru ve své schopnosti - ale také ovlivňuje naši motivaci dosáhnout toho, co v životě chceme, a také naši schopnost vytvářet si zdravé vztahy.
Lidé s nízkým sebevědomím často bojují s pocity nedostatečnosti a pochybnostmi o sobě. Často se kritizují, bagatelizují své úspěchy a obávají se odmítnutí nebo kritiky od ostatních. U mužů, ačkoli o svém nízkém sebevědomí v porovnání se ženami mluví podstatně méně, mají vliv na jejich sebeúctu také společenská očekávání a zažité normy. Často jsou tlačení do ideálu muže, který je silný, stoický, odhodlaný a úspěšný. A tomu není lehké dostát.
Také negativní zkušenosti z dětství, traumata jako šikana, fyzické a psychické násilí nebo zanedbávání zanechají na člověku stopy. A stejně jako ženy, i muži se tajně porovnávají s ostatními, když přijde na životní úspěchy, kariérní milníky nebo finance.
Muži s nízkým sebevědomím se ve vztazích mohou potýkat s problémy s důvěrou, komunikací a intimitou. Mohou pochybovat o lásce své partnerky a neustále u ní hledat nějakou formu potvrzení, což vede k nejistotě a žárlivosti. Někdy se také mohou spokojit s nezdravými nebo zneužívajícími vztahy z přesvědčení, že si nic lepšího nezaslouží.
Jak poznáte, že se váš partner potýká s nízkým sebevědomím? Zjistíte v galerii.