Jsou součástí českého jídelníčku už celá desetiletí a reklamy na ně jsou plné oslavných ód, jak jinak. Chválí jejich výraznou chuť, dlouhou trvanlivost i to, že je lze okamžitě po vyndání z lednice rozetřít na pečivo, vyzdvihují obsah vápníku a nestydí se mířit s tímto argumentem i na rodiče malých dětí. Řeč je tentokrát o tavených sýrech.
Oblíbená pochoutka mnohých z nás - podle vypočítaného průměru každý Čech zkonzumuje 2,2 kila taveného sýru ročně - je pořád mylně považována za zdravou, fakta ale mluví o něčem jiném. Jedná se o vysoce zpracovaný produkt, který obsahuje nemalý podíl nekvalitních složek, nasycených tuků, konzervačních látek, solí a umělých přísad. Tavicí soli, převážně fosforečnany, paradoxně odvádějí slibovaný vápník z kostí při nadměrné konzumaci těchto sýrů a brání vstřebávání dalších minerálů, jako třeba železa.
Stejně tak "taveňáky" obsahují přemíru soli a živočišných tuků, takže rozhodně nenaplňují definici zdravého, nebo dokonce nízkokalorického jídla. Naopak, zvyšují nezdravý cholesterol i riziko kardiovaskulárních onemocnění. Neprospívají ani trávení: u jejich výroby se totiž používá vysoká teplota, která vede ke zvýšené produkci nisinu, peptidu, který může zásadně ovlivnit střevní mikroflóru.
Nakonec není taveňák ani tak levnou záležitostí, jak se na první pohled může zdát. Respektive: na výrobu je rozhodně levnější než klasické a kvalitní sýry, ale v obchodech se prodává v menších spotřebitelských množstvích, čímž vzniká iluze, že je jejich cena nízká. Krabička trojúhelníků o cca 120 gramech vychází v obchodech na 55 až 65 korun, v přepočtu na kilogram se jedná o téměř 460 korun. Nejedna zdravější alternativa kvalitního sýru bez přidaných umělých složek vás vyjde levněji.
Které sýry jsou naopak zdravější a "hubenější" alternativou? Podívejte se do galerie.